بهار نود و نه

داستان تخیلی تویتری دیگری را به نام «بهار نود و نه» شروع کرده‌ام که هر روز چند توییت به آن اضافه می‌کنم و پیشش می‌برم. اگر مایل به خواندن بقیه‌ی آن بطور زنده هستید من را در توییتر پیدا و دنبال کنید. (twitter.com/@h0d3r_fa)

فصل اول

میرحسین موسوی ساعاتی پیش بدست گروهی لباس شخصی از حبس خانگی ربوده و به مکانی نامعلوم برده شد. هنوز جزییات بیشتری در دست نیست.

یکی از فرزندان موسوی به ایسنا گفته که چند دقیقه‌ی پیش پدرش به او تلفن زده و صحبتی کوتاه کرده است. او صدای پدر را «بسیار شاد» خوانده.

این اتفاق چند ساعت پس از پایان تجمع بزرگ مردم تهران و شیراز و تبریز در مراسم چهلمین روز کشته شدن قربانیان اعتراضات آبان رخ داد.

این تجمع با فراخوان گروهی از فعالان جنبش سبز در داخل و خارج از کشور و با مجوز وزارت کشور انجام شد و بدون مزاحمت نیروهای فراوان امنیتی که در اطراف بودند به پایان رسید.

بنابر اخبار رسیده میرحسین موسوی به همراه زهرا رهنورد از کشور خارج شده‌اند. هنوز مشخص نیست که چه کسانی و با چه هدفی دست به این اقدام زده‌اند.

سخنگوی سپاه پاسداران و سخنگوی دولت بطور جداگانه گفته‌اند که ربودن موسوی و رهنورد حقیقت دارد ولی اطلاعی از عوامل آن ندارند و درحال بررسی جزییات ماجرایند.

محمد رضا عارف که از پی‌گیران رفع حصر بود اعلام کرده که موسوی و رهنورد بخاطر آلودگی هوا توسط نیروهای امنیتی به مکان امنی در شمال تهران برده شده‌اند. فرزندان موسوی سخنان عارف را تکذیب کرده‌اند.

گزارشهای پراکنده حاکی از بازداشت گسترده‌ی اعضای ارشد گروههایی هستند که فراخوان مراسم چهلم قربانیان آبان را که پریروز برگزار شد داده بودند. روزنامه‌ی کیهان در سرمقاله‌ی دیروز به مسوولان امنیتی درین مورد هشدار داده بود.

شنیده شده که رییس جمهور روحانی در جلسه‌ی دیشب شورای امنیت ملی پس از بازخواست از رییسی، رییس قوه‌ی قضاییه، برای بازداشتهای گسترده‌ی صبح دیروز با سعید جلیلی درگیری لفظی شدید پیدا کرده و جلسه را ترک کرده. جلیلی تلویحا به دستور مستقیم رهبری برای بازداشتها اشاره کرده.

لوموند در گزارشی کوتاه ورود میرحسین موسوی و زهرا رهنورد به پاریس را همراه با عکسی در فرودگاه گزارش کرده. هردو خندان و دست در دست.

در گزارش به نقل از موسوی آمده که پنج لباس شخصی ناشناس خود را از اعضای ناراضی اطلاعات سپاه معرفی کرده بودند که یکی‌شان برادرش را در کرج با تیر مستقیم به صورتش در شورشهای آبان از دست داده بود.

آنها به موسوی گفته بودند که پس از حوادث آبان هم‌قسم شدند تا برای نجات مردم و کشور به هر قیمتی شده موسوی را از حصر خارج کرده و از مرز خارج کنند. سه نفر از آنان در ایران ماندند و دو نفر پس از ورود به ترکیه با موسوی خداحافظی کرده‌اند.

زهرا رهنورد در ترکیه به موسوی پیوسته و به کمک نیروهای خودسر اطلاعات سپاه و با همکاری سفارت فرانسه در آنکارا ظرف ۲۴ ساعت به این کشور پرواز کرده‌اند.

زیتون گزارش داده که در جلسه‌ی اخیر شورای امنیت ملی که روحانی آن را پس از مشاجره با جلیلی ترک کرده است، دستور رهبری برای قطع اینترنت ملی از جهانی نیز بطور شفاهی توسط جلیلی مطرح شده بوده. ظریف و جهانگیری نیز جلسه را ترک کرده‌اند.

بی‌بی‌سی فارسی در خبری فوری از بازداشت همزمان ظریف، جهانگیری، جنیدی، ربیعی، کلانتری، مولاوردی، نیلی، نهاوندیان، و آشنا در بامداد امروز بدست اطلاعات سپاه خبر داده است.

کاربران شبکه‌های اجتماعی از حضور انبوه نیروهای ویژه (نوپو) و لباس شخصی در اطراف منزل رییس جمهور روحانی در زعفرانیه خبر می‌دهند. ظاهرا روحانی از صبح اجازه‌ی خروج از منزل را نیافته است.

فوری: اینترنت موبایل در تهران با کندی بسیار و نزدیک به قطعی کامل مواجه شده است.

اخبار ساعت ۲۱ سیما اعلام کرد که رییس جمهور استعفای اسحاق جهانگیری را از معاونت اولی خود پذیرفته و محمدرضا عارف را به این سمت برگزیده است.

نخستین توییت میرحسین موسوی، از پاریس چند دقیقه‌ی پیش:
بسم الله الرحمن الرحیم. وَمَنْ یُهَاجِرْ فِی سَبِیلِ اللَّهِ یَجِدْ فِی الْأَرْضِ مُرَاغَمًا کَثِیرًا وَسَعَهً. (نساء، ۱۰۰) «و هر که در راه خدا هجرت کند، در زمین اقامتگاه‌هاى فراوان و گشایشها خواهد یافت.»

سخنگوی قوه‌ی قضاییه بازداشت معاونان و وزرای روحانی را تکذیب کرد، اما تایید کرد که بخاطر شرایط حساس کشور ممکن است نهادهای امنیتی رایزنی‌هایی با آنان کرده باشند.

خبر ۲۰:۳۰ از حکم جواد ظریف، وزیر خارجه، برای عباس عراقچی به عنوان سفیر ایران در ژاپن و انتصاب سعید جلیلی بجای او به عنوان معاون سیاسی وزیر خارجه خبر داده. چند روز پیش شایع شده بود که ظریف بازداشت شده که دیروز تکذیب شد.

سرعت اینترنت موبایل در تهران که دیروز به نزدیک صفر رسیده بود امروز به حالت عادی برگشته.

نسخه‌ی فردای روزنامه وطن امروز از انتصاب صادق محصولی به قائم مقامی وزارت نفت خبر داد. هنوز این خبر جایی تایید نشده است.

گروهی از رانندگان تپسی و اسنپ از امشب جلوی وزارت ارتباطات تحصن کرده‌اند. آنها به اختلال‌های روزهای اخیر در شبکه‌ی موبایل اینترنتی اعتراض دارند.

رسانه‌های جهان خبر اقامت موسوی و رهنورد را در پاریس تیتر کرده‌اند. عکسی هم از او و رهنورد در حال بازدید از باغی در نوفل لو شاتو که آیت الله خمینی مدتی در سال ۱۹۷۸-۷۹ در آن بسر برده بود منتشر شده است.

موسوی و رهنورد با وجود اصرار رسانه‌ها هنوز حاضر به مصاحبه با هیچ رسانه‌ای نشده‌اند. فرزندانشان در توییتر هشدار داده‌اند که مردم فریب گزارشهای جعلی رسانه‌های اصولگرا را درباره‌ی مواضع موسوی نخورند.

رجانیوز خبر داده که امشب جلسه‌ی بسیار مهمی در شورای امنیت ملی به ریاست رییس جمهور درحال برگزاری است.

رضا علیجانی در کانال تلگرامش نوشته که از تهران خبر رسیده پس از ربوده شدن موسوی و انتقالش به پاریس بدست اعضای خودسر اطلاعات سپاه بازداشتهای وسیعی درین سازمان صورت گرفته است و حتا چند مدیرکل تغییر کرده‌اند.

کیهان فردا در گفت و شنود ماجرای ربوده شدن موسوی بدست اعضای خودسر اطلاعات سپاه را به سخره گرفته و تلویحا آن را برنامه فریب‌ خود نظام برای حل مشکل غامض موسوی دانسته.

جمیله‌ کدیور، همسر عطاءالله مهاجرانی، در حساب توییتریش نوشته که مهاجرانی حدود یک هفته پیش در بدو ورود به تهران پس از حدود ۲۰ سال توسط اطلاعات سپاه بازداشت شده است و جز یک تماس سه دقیقه‌ای خبری از او ندارد.

روزنامه‌ی شرق، که تیتر اول شماره‌ی فردای خود را با توجه به جابجایی جهانگیری با عارف، جلیلی با عراقچی، و انتساب محصولی در وزارت نفت «کودتا در دولت» خوانده بود و در سرمقاله‌اش از روحانی خواسته بود استعفا دهد، در نیمه امشب توقیف شد و اجازه‌ی توزیع نیافت.

رجانیوز گزارش داده که روحانی صبح امروز و پس از جلسه‌ی داغ دیشب شورای عالی امنیت ملی استعفا داده است.

تمام روزنامه‌هایی که به نقل از رسانه‌های جهانی اشاره‌ای به خبر خروج موسوی از ایران و اقامتش در پاریس کرده بودند ساعتی پیش بدستور دادستان کل کسور توقیف شدند.

ایسنا از جلسه‌ی امروز هیات دولت عکسهایی منتشر کرده است. جای روحانی و ظریف و زنگنه و جنیدی خالی است و محمدرضا عارف ریاست جلسه را به عهده داشته است.

ایلنا نوشته بخشی از رانندگان تپسی و اسنپ که هر روز از صبح جلوی وزارت ارتباطات در اعتراض به اختلال اینترنت موبایل تجمع می‌کردند زیر پل سیدخندان چادر زده‌اند و قصد دارند تحصن کنند.

خبر فوری فارس: رهبری استعفای روحانی را پذیرفت. معاون اول، عارف مسوولیت‌های رییس جمهور را طبق قانون بعهده گرفته است. انتخابات مجلس و ریاست جمهوری همزمان شدند.

همزمان با انتشار خبر استعفای روحانی، اینترنت موبایل به دستور محمدرضاعارف، رییس جمهور‌ موقت، قطع شد. بلافاصله، وزیر ارتباطات، آذری جهرمی در توییتر استعفای خود را اعلام کرد.

میرحسین موسوی در دومین توییت خود از تبعیدگاه پاریس وعده‌ی احیای جبنش سیز را داده است:
«شالها و پیراهن‌ها، سربندها و دست‌بندها را درآورید. جنبش مردمی و خشونت‌پرهیز سبز را، برای احیای آرمانهای انقلاب ۱۳۵۷، جان تازه می‌دهیم.»

صدها نفر از مردم تهران به تحصن معترضان زیر پل سید خندان علیه قطعی اینترنت پیوسته‌اند.

درحالی که تمام اعضای ارشد احزاب مشارکت و اتحاد ملی از هفته‌ی پیش در بازداشت اطلاعات سپاهند، کیهان امروز اشاره کرده که نیروهای امنیتی هنوز موفق به یافتن مصطفی تاجزاده و همسرش نشده‌اند.

قطع شدن کامل شبکه‌ی موبایل از اینترنت در تهران به شیراز، اصفهان، رشت، تبریز، زاهدان، سنندج، و اهواز هم رسیده است. رسانه‌ها گزارش میکنند که شبکه ملی نیز بسیار کند است و ظرفیت این تعداد کاربر همزمان را ندارد.

خبر ویژه‌ی کیهان از رییس جمهور مستعفی حسن روحانی خبر داده که پس از استعفا با حضور در آرامگاه آیت الله خمینی با حسن خمینی، محمد خاتمی، و اکبر ناطق نوری دیداری چند ساعته کرده و هشدار داده که فتنه‌ای دیگر راه است.

با پیوستن هواداران تیم استقلال به معترضان تحصن‌کرده روبروی وزارت ارتباطات، جمعیت معترضان به حدود دوهزار نفر رسیده است و مدام به آن افزوده می‌شود. دیشب صدها نفر از معترضان به قطعی اینترنت موبایل از شبکه‌ی جهانی زیر پل سیدخندان در چادر خوابیدند.

با توجه به قطعی واتس اپ و تلگرام روی شبکه‌ی موبایل، معترضان جلوی وزارت ارتباطات برای سازماندهی و خبررسانی از پیام‌رسانهای ملی استفاده میکنند. جمعیت ساعت به ساعت در حال افزایش است.

فوری: نخستین کنفرانس مطبوعاتی میرحسین موسوی پس از حصر نه ساله بزودی در پاریس برگزار خواهد شد.

آیت الله محمد یزدی درگذشت. ایرنا گزارش داده که در جلسه‌ی امروز صبح شورای نگهبان حال یزدی پس از مشاجره با صادق لاریجانی بد شده و یزدی پیش از انتقال به بیمارستان فوت کرده است.

بی‌بی‌سی فارسی خبر داده که چندصد نفری که با فراخوان رضا پهلوی در میدان آزادی (شهیاد سابق) جمع شده‌ بودند بدون مزاحمت نیروهای امنیتی پس از خواندن بیانیه و درخواست از پهلوی برای بازگشت به ایران در سالگرد تاریخ خروج پدرش در ۲۶ دی ۵۷ متفرق شدند.

دیشب نیروهای امنیتی و پلیس در عملیاتی ضربتی صدها چادری را که متحصنین جلوی وزارت ارتباطات زیر پل سیدخندان برپا کرده بودند برهم زدند و با بستن خیابانهای اطراف از امکان تجمع جلوگیری کردند. گزارشها حاکی از بازداشت صدها نفر است.

مجله‌ی بررسی کناب لندن در مقاله‌ای بلند به قلم طارق علی، روشنفکر چپ انگلیسی، که تازه از سفر ایران بازگشته مقاله‌های میشل فوکو را از انقلاب ۵۷ ایران بازخوانی کرده. علی نوشته اگر فوکو بود می‌نوشت ایران بعد از چهار دهه تجربه، آبستن انقلابی دیگر است.

علی در‌ین مقاله تشریح کرده که چطور رژیم ایران حتا گزارشهای فوکو را هم که نگاهی فلسفی به تلاش ملتهای غیراروپایی برای خلق مدرنیته‌های متفاوت بودند به نفع خود مصادره کرده و در عمل یک نظام تک حزبی مدرن و متمرکز و اقتدارگرا و میلیتیاریستی ساخته که شباهتی به افق ماههای نخستش ندارد.

وی خوشی خیابانهای اطراف میدان انقلاب را گرفته است. ایرنا گزارش داده که منشاء این بو تصادف یک تریلی حامل مایع خوشبوکننده‌ی لباس در میدان انقلاب و پخش شدن مایع روی آسفالت است.

ایسنا گزارش داده با قطعی اینترنت جهانی از شبکه موبایل تمایل به پیام‌رسانهای ایرانی به اوج رسیده. اما بسیاری از مردم و بخصوص جوانان خشمگین‌اند و این تصمیم را توهین آمیز می‌دانند. شبکه‌های کابلی و نوری همچنان به اینترنت متصل‌اند.

میرحسین موسوی و زهرا رهنورد ساعت سه بعد از ظهر اولین کنفرانس خبری خود را در هتل فوشون در میدان مادلن پاریس برگزار می‌کنند.

کمی ‌پس از اعلام زمان کنفرانس مطبوعاتی موسوی و رهنورد در پاریس، دسترسی به اینترنت در تمام ایران قطع شده است.
گروه بزرگی از خبرنگاران و دوربینهای تلویزیونی در اطراف میدان و کلیسای مادلن و هتل فوشون که محل برگزاری نشست موسوی و رهنورد در پاریس است جمع شده‌اند. این نشست قرار است تا چند ساعت دیگر آغاز شود.

بی‌بی‌سی فارسی گفته که نشست موسوی و رهنورد را بطور مستقیم پوشش خواهد داد.

با توجه به قطع شدن کامل ایران از اینترنت از صبح امروز مردم با پیامک و پیام‌رسانهای داخلی ساعت پخش نشست موسوی را به همدیگر اطلاع داده‌اند.

گروهی از حامیان مجاهدین خلق که جلوی هتل جمع شده بودند و برای گروههای خبرنگار مزاحمت ایجاد میکردند توسط پلیس فرانسه بازداشت شدند.

با توجه به قطع شدن کامل ایران از اینترنت از صبح امروز مردم با پیامک و پیام‌رسانهای داخلی ساعت پخش نشست موسوی را به همدیگر اطلاع داده‌اند.

تلویزیون ایران اینترنشنال از دیشب در حال آگهی برای کنسرت زنده‌ی ابی در استودیوی این تلویزیون در لندن است که قرار است در آن مسیح علینژاد و رضا پهلوی نیز چند دقیقه‌ای با ابی همخوانی کنند. حالا اعلام کرده که ساعت اجرا و پخش کنسرت همزمان با کنفرانس مطبوعاتی موسوی است.

یک روزنامه عراقی گزارش داده که برادران لاریجانی در شهر نجف خانه‌ای پنج طبقه خریده‌اند.

فصل دوم

با نزدیک شدن به ساعت پخش نشست زنده‌ی موسوی و رهنورد از پاریس خیابانهای تهران بطور مشهودی خلوت شده است. عده‌ای هم در فروشگاهها و مغازه‌ها رادیوهای موج کوتاه خود را، باتوجه به قطعی اینترنت، روی رادیوی بی‌بی‌سی تنظیم کرده‌ و منتظر آغاز پخش نشستند.

بی‌بی‌سی فارسی ژیار گل را به محل نشست فرستاده و او پیش از آغاز نشست روی موضوع قتلهای ۶۷ تمرکز کرده و سعی میکند به کمک میهمانانی چون شادی صدر و کاوه شهروز موسوی را در آن جنایت مقصر نشان دهد. میهمان دیگری دعوت نشده تا این ادعا را به چالش بگیرد.

عبدالکریم سروش از در پشت وارد سالن کوچک هتل شد و پشت میزی ساده که با پارچه‌ی سبز پوشیده شده نشست. بیشتر از جمعیت نشسته، خبرنگاران در انتها و گوشه‌های سالن ایستاده‌اند. انبوهی دوربین و سه‌پایه ته سالن است. خبرنگاران خارجی او را با موسوی اشتباه گرفتند.

سروش در سخنان کوتاهی گفت که به دعوت موسوی آمده و قرار است او را در سخن کوتاهی به خبرنگاران به انگلیسی معرفی کند. به میهمانان خوش‌آمد گفت و دعا کرد این آغازی برای پایان فصل سرمای ایران باشد.

میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، آراسته ولی شکسته‌تر از پیش، وارد شدند. همهمه و صدای گریه‌ی بعضی حاضران با صدای شاتر دوربینها و تلاش عکاسان برای جلب نگاه موسوی و رهنورد آمیخت.

موسوی با صدایی لرزان و ذرات درخشان عرق روی پیشانی‌اش شروع کرد: «بسم‌الله الرحمن الرحیم… بیا تا گل برافشانیم و می در ساغر اندازیم، فلک را سقف بشکافیم و طرحی نو دراندازیم»

از سروش و حاضران تشکر کرد و گفت که ده سال است در‌ جمع سخن نگفته و خندید و خنداند و دعای هدایت کرد برای محصورکنندگانش.

گفت هرگز نمیخواسته از وطن خارج شود و این تبعید برای او و همه‌ی ایرانیان تبعیدی حتما کوتاه خواهد بود. گفت دردناک است که انقلابی که چهل سال پیش برایش اینهمه هزینه دادیم تا آزادی و رهایی از استبداد و عدالت و رفاه عمومی و معنویت بیاورد دیگر فرق زیادی با حکومت پهلوی ندارد.

رهنورد پس از سلام و خوش‌آمدگویی گفت دیگر کافی است و برای نجات کشور و آینده‌ی بچه‌ها و نوه‌هایمان باید همه بپاخیزیم. گفت کسی دنبال یک انقلاب تازه نیست، بلکه باید روح انقلاب ۵۷ را که رهایی از استبداد و وابستگی و بی‌عدالتی و مادیگرایی بود زنده کنیم.

گفت ایران از همه نظر در خطر نابودی است، از بحران زیست‌محیطی گرفته تا فساد و و فقر و بیکاری و نابرابری، از انزوای جهانی تا بحران نیروی انسانی، از بحران اخلاقی گرفته تا پیرشدن جمعیت، از قومگرایی و نژادپرستی تا بحران حکمرانی…

موسوی گفت جبنش سبز جنبش نجات ایران بود، نه یک حرکت حزبی و برای همین تا عمیق‌ترین لایه‌های حامیان نظام نفوذ داشت. گفت باید این جنبش فراگیر را زنده کنیم و هرکس که نگران آینده‌ی این سرزمین است را جذب. چه متدین و چه غیر آن، چه حامی و چه مخالف نظام کنونی، چه کهنسال و چه جوان.

گفت هیچ ارتش و پلیسی، هرچقدر بی‌رحم و هرقدر مسلح، نمیتواند جلوی جمعیتی ده‌ها برابر خودش بایستد. ما چهل سال پیش قویترین ارتش منطقه را با دست خالی و ظرف چند ماه تسلیم کردیم.

گفت نه من قصد دارم مثل آیت الله خمینی حرکتی را رهبری کنم و نه جامعه‌ی امروز ایران آن جور رهبری را نیاز دارد. قصد من تنها زنده کردن تخیل مردم است تا با تصور آینده‌ای متفاوت ‌وضع را عوض کنند. من میخواهم هم رویایی شیرین ولی ممکن باشم و هم ساعتی که زنگ می‌زند و بیدار می‌کند.

رهنورد گفت برانداز و ضدانقلاب کسانی‌اند که از حدود ۲۰ سال پیش جمهوری اسلامی را قدم به قدم به نظام پادشاهی نزدیک کردند. کسانی که برای تک تک نهادهای انتخابی نهادهای موازی ساختند تا آنها را بی اثر کنند. جبنش سبز است که انقلابی و آرمان‌خواه و ضد طاغوت است.

موسوی گفت پادشاهی شیعی آقایان حتا از پادشاهی پهلوی آمریکایی‌تر شد. هرچه بیشتر ضدآمریکا شعار دادند، بیشتر شبیه آن شدند. به بهانه دفاع، ایران را به قدرتی امپریالیستی بدل کردند که در بیرون از مرزهایش سرباز و پادگان دارد و در نظام سیاسی کشورها دخالت مستقیم میکند.

موسوی گفت این جمهوری اسلامی نیست، پادشاهی امپریالیستی شیعی است، ترکیبی از بدترین ویژگیهای کره شمالی، آمریکا، و عربستان سعودی. رهنورد سر تکان داد و زیر نگاه نرم موسوی یک جمله اضافه کرد: «قرار ما این نبود، دیگر بس است.»

موسوی به همراه رهنورد بلند شدند و دست تکان دادند و بدون پاسخ به فریاد سوال خبرنگاران، با دستی نجیب بر پشت یکدیگر خارج شدند.

زیتون گزارش داده که ویدیوی نشست خبری موسوی و رهنورد در پاریس بدلیل قطع اینترنت در پیام‌رسانهای داخلی دست به به دست می‌‌شود و در بعضی محلات تهران و شیراز شیرینی پخش شده. همزمان شایع شده که روحانی، خاتمی، و ناطق و حسن خمینی از بیرون رفتن از خانه منع شده‌اند.

مصطفی تاجزاده در گفتگو با کلمه گفته تلاش نییروهای امنیتی برای بازداشتش بی‌نتیجه بوده و او و همسرش میهمان مردم شهرهای گوناگون ایرانند. او نشست خبری موسوی و رهنورد را آغازی تازه دانسته و از حامیان نظام خواسته بدون تعصب به سخنان موسوی بیندیشند.

خبر نشست خبری موسوی در پاریس تیتر اول رسانه‌های دنیاست. لوموند تیتر بزرگ زده «انقلاب تازه در ایران از پاریس؟». لیبراسیون کل صفحه را با عکس بزرگی از موسوی و رهنورد پوشانده و تیتر زده «انقلاب سبز، نسخه‌ی دو». در بسیاری از روزنامه‌ها و رسانه‌های دنیا هم تیتر یک یا دو است.

میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، یک روز پس از نشست خبری در پاریس، پیامی در سایت خود منتشر کرده‌اند. آن‌ها در این پیام از مردم خواسته‌اند برای اتمام حجت با رهبری به او نامه‌های نصیحت‌آمیز بنویسند و به نشانی او پست کنند. نام این کارزار «یک میلیون نصیحت» است.

سایت موسوی-رهنورد عکس نامه‌ی آنها را به آیت الله خامنه‌ای منتشر کرده: «جناب آقای خامنه‌ای، با سلام، دست‌آوردهای سه دهه سلطنت مطلقه‌ی شما بر کشور کم نیست، ولی زیان‌هایی که به منابع مادی و انسانی ایران زده‌اید بسیار بیشتر است. پیش از آنکه دیر شود به خود بیایید.»

رییس جمهور موقت، محمد رضا عارف، استعفای علوی وزیر اطلاعات را پذیرفت و حسن محقق را بجای او به عنوان وزیر اطلاعات منصوب کرد. محقق پیش ازین قائم مقام اطلاعات سپاه بود.

عارف طی حکمی جداگانه محمد باقر قالیباف را به عنوان معاون اول خود برگزید.
پس از استعفای روحانی، قرار است دولت موقت محمدرضا عارف انتخابات مجلس و ریاست جمهوری را همزمان در اسفند ماه برگزار کند.

با درگذشت محمد یزدی و مهاجرت آملی لاریجانی به عراق، شورای نگهبان دو عضو کلیدی‌اش را از دست داده است و سرنوشت روند بررسی صلاحیت‌ها برای دو انتخابات در ابهام است.

کیهان در خبر ویژه نوشته که از زمان قطعی کامل اینترنت برخی سفارتخانه‌های غربی فرستنده‌های وای-فای قوی در اطراف محل خود نصب کرده‌اند که شهروندان می‌توانند از آنها برای اتصال به اینترنت استفاده کنند. به وزارت خارجه و پلیس هشدار داده که جلوی این کار را بگیرند.

شبکه خبر از احکام رهبری برای آیت الله سید مجتبی حسینی (خامنه‌ای) و احمد خاتمی برای عضویت در شورای نگهبان خبر داد.

عماد افروغ نامه‌ای را که برای کارزار «یک میلیون نصیحت» موسوی فرستاده در وبلاگ خود قرار داده. او به رهبری نوشته: کاش در همان سالگرد سی سالگی رهبری کنار میرفتید و به فاجعه‌ی سرکوب آبان ۹۸ نمی‌رسیدیم و اضافه کرده: اگر به فکر کشور نیستید، به فکر نام خود در تاریخ باشید.

زیتون خبر داده که ظاهرا آیت الله خامنه‌ای به توصیه موکد پزشکان بخاطر آلودگی هوا تهران را به مقصد مشهد ترک کرده است.

علی و صادق لاریجانی که از چند هفته‌ی پیش در عراق به‌سر می‌برند در نجف با آیت الله سیستانی دیدار کردند. صادق لاریجانی پیشتر از عضویت در شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت استعفا داده بود و علی هم مدتی است در مجلس حاضر نشده است.

صادق زیباکلام در مصاحبه با ایلنا گفته نظام سابق حکومت نظامی را بطور رسمی اعلام میکرد، کاش اقلا شجاعت آن را داشتیم.

علی فروغی با حفظ سمت ریاست شبکه‌ی سه قائم مقام ریاست صداوسیما شد.

سایت مشرق عکسهایی دیده نشده از دوران جوانی زهرا رهنورد و میرحسین موسوی را در حال رقص در یک میهمانی در تهران در اواخر دهه چهل منتشر کرده است.

رویترز به نقل از یک افسر سابق کا گ ب ادعا کرده میرحسین موسوی در ده ماه اقامتش در دهه‌ی ۵۰ در آمریکا بطور مرتب با یک مامور مخفی شوروی در تماس بود و اطلاعاتی را از فعالیت دانشجویان مخالف پهلوی به او میداده.

پیام‌رسانهای ایرانی روی شبکه ملی هم از صبح فیلتر شده‌اند، چون فیلمهای نشست خبری میرحسین از طریق آنان دست به دست میشده. کلمه گزارش داده که بسیاری رو به پیام‌رسان‌های بلوتوثی رو آورده‌اند.

فارس گزارش داده که گروهی که در ایستگاههای مترو ویدیوی نشست موسوی و رهنورد را روی ذخیره‌های فلش می‌فروختند دستگیر شده‌اند.

در نخستین اقدام پس از حکم قائم مقامی علی فروغی بر صداوسیما، امشب پس از اذان مغرب اقامه‌ی نماز آیت الله سید مجتبی حسینی (خامنه‌ای) از شبکه‌ی یک پخش شد.

فصل سوم

محمدرضا شجریان دقایقی پیش در منزلش در تهران درگذشت.

همایون شجریان در اینستاگرام خود نوشت که مراسم تشییع و به خاک سپاری پدرش فردا صبح از تالار وحدت انجام خواهد شد.

باوجود قطع اینترنت از هفته‌ی‌گذشته، خبر درگذشت شجریان به سرعت در داخل ایران پخش شده و میلیونها ایرانی را در سراسر دنیا عزادار کرده است.

میرحسین موسوی دقایقی پیش از پاریس درگذشت شجریان را در توییتی تسلیت گفت: «استاد شجریان حنجره‌‌ی طلایی‌اش را با خود برد، ولی صدایش آواز بیداری یک ملت خواهد ماند. درگذشتش را به خانواده‌‌ی محترمش و به ملت داغدار ایران تسلیت می‌گویم.»

از نخستین ساعات صبح انبوهی از جمعیت در اطراف تالار وحدت، محل تشییع محمدرضا شجریان، در خیابانهای حافظ و انقلاب جمع شده‌اند. مراسم هنوز شروع نشده است.

حجم جمعیت به اندازه‌ای زیاد است که خیابان حافظ از طالقانی تا جمهوری و خیابان انقلاب از فردوسی تا ولی‌عصر بسته شده است.

بعضی از حاضران با دستگاههای پخش و بلندگوهای سیار به خیابان آمده اند و آهنگهای شجریان را با صدای بلند پخش میکنند. بسیاری با رادیوهای موج کوتاه خود در حال گوش دادن به ویژه‌برنامه‌ی بی‌بی‌سی فارسی هستند.

هوای تهران که از در بدترین وضعیت آلودگی بود از بامداد امروز با وزش شدید باد پاک شده و صاف و آفتابی است.

گروههای از دختران و پسران جوان در حال خواندن تصنیفهای شجریان در حال پیوستن به جمعیت هستند.

با توجه به قطعی اینترنت، تجمع چنین جمعیت بزرگی در فرصتی چنین کوتاه شگفتی همه را برانگیخته است.

خبر استقرار نیروهای ویژه‌ بطور مسلح در ضلع جنوبی خیابان جمهوری دهان به دهان میچرخد.

مراسم با اجرای زنده‌ی دو مرد و دو زن جوان از آهنگهای شجریان آغاز شده است. یکی از نوازندگان که زنی جوان است تکخوان روی بعضی قطعات است.

عکسهای گوناگونی از شجریان در دستان مردم است. در میان جمعیت تعداد زیادی از خانمهای چادری و مردان روحانی دیده می‌شوند. بسیاری با رادیوهای کوچک چسبانده به گوش حرکت می‌کنند.
رادیو پیام اعلام کرد که تمام ایستگاههای اطراف محل برگزاری تشییع شجریان بسته است. جمعیت از هر چهار جهت جغرافیای در اطراف حافظ و انقلاب گسترش یافته. پهپادهای متعددی در حال گشتن بر فراز جمعیت دیده می‌شوند.

تک‌خوان زن گروه در حال خواندن آهنگ «بشارت» («زمانه قرعه ی نو می زند به نام شما») بود که هلی‌کوپتری بر فراز جمعیت ظاهر شد. (بشنوید.)

متروی تهران تعطیل شد. جمعیت بزرگی از میدان تجریش پیاده به سمت جنوب خیابان ولی عصر در حرکتند و لحظه به لحظه به تعدادشان افزوده می‌شود. صدای پرواز هلی‌کوپترها در شمال و مرکز تهران یک لحظه قطع نمی‌شود.

رادیوی بی.بی.سی خبر از پیام‌های تسلیت متعدد شخصیتهای داخل و خارج داده. درین میان پیام تسلیت مشترک خاتمی، روحانی، حسن خمینی، و ناطق نوری جلب توجه کرده است. در جمعیت شایع است که خاتمی برای سخنرانی به تالار وحدت می‌آید. اما انبوه جمعیت مانع رسیدن حتا همایون شجریان شده است.

صدا و سیمای جمهوری اسلامی در هیچکدام از بخشهای خبری خود از بامداد تاکنون هیچ اشاره‌ای به خبر درگذشت شجریان نکرده و درحال پخش برنامه‌های عادی خود است.

خبرها حاکی از جمعیت بزرگی است که از جنوب خیابان حافظ و ولی عصر در حال حرکت به سمت خیابان انقلابند. تهران از ۲۵ خرداد تا کنون جمعیتی چنین عظیم به خود ندیده است.

به رغم حضور رهبری در مشهد، نیروهای ویژه با چندلایه ماشین‌ زرهی اطراف بیت رهبری و مجموعه‌ی ریاست جمهوری را احاطه کرده‌اند. اما توان بستن خیابان ولی‌عصر را بخاطر جمعیت انبوهی که در آن است نداشته‌اند و تنها در ابتدای خیابانهای آذربایجان و پاستور ایستاده‌اند.

صدای تیراندازی در حوالی صداوسیما در شمال خیابان ولی عصر شنیده شده است. شاهدان عینی در تماس تلفنی به بی.بی.سی گفته‌اند که تیراندازیهای هوایی بوده و به کسی آسیب نرسیده است.

از لحظاتی پیش شبکه‌ی دیتا و پیامکی موبایل کل تهران قطع شده است. گفته می‌شود امکان تماس تلفنی با خارج از کشور نیز قطع شده است.

در تالار وحدت اعلام شد به دلیل انبوه جمعیت پیکر شجریان از میدان انقلاب تشییع خواهد شد و همایون شجریان نیز هم اکنون آنجاست.

پس از تند شدن شعارها علیه صداوسیما و قائم مقامش علی فروغی، چند مرد جوان غیرمسلح درحال بالا رفتن از نرده‌های محوطه‌ی صداوسیما در خیابان ولی عصر با اصابت گلوله‌ی تک‌تیراندازها به سرشان جان داده‌اند.

همایون شجریان با تاخیر زیاد روی دست مردم به یادمان وسط میان خیابان انقلاب رسید. گفت حیرت‌زده از حضور مردمی است و اوست که باید به مردم تسلا بدهد. گفت طبق وصیت پدرش ابیاتی را از سایه در دستگاه ماهور از آلبوم سپیده (چاوش ۶) خواهد خواند. (بشنوید.)

دلا دیدی که خورشید ازشب سرد
چو آتش سر ز خاکستر بر آورد
زمین و آسمان گلرنگ و گلگون
جهان دشت شقایق گشت ازین خون
نگر تا این شب خونین سحر کرد
چه خنجرها که از دلها گذر کرد
زهر خون دلی سروی قدافراشت
زهر سروی تذروی نغمه برداشت
صدای خون در آواز تذرو است
دلا این یادگار خون سرو است

صدای شجریان دو بار در میان خواندن لرزید و شکست و در پایان گفت برای پدرش فاتحه‌ای خوانده شود و بعد در میان جمعیت گم شد. پس از خواندن فاتحه، گروهی شروع به خواندن تصنیف «مرغ سحر» کردند و به سرعت تمام حاضران در میدان و اطراف با آنان همراه شدند.

خبر کشته یا مجروح شدن پنج مرد و دو زن جلوی صداوسیما را مردم از رادیو شنیده و خشمگین‌اند. اما هنوز از چهار جهت به جمعیت اطراف میان انقلاب اضافه می‌شود.

پس از همخوانی هزاران نفره در میدان انقلاب از تصنیف «مرغ سحر»، بلندگوهای روی وانت بزرگی که در کنار میدان است کل آلبوم سپیده‌ی شجریان را پخش می‌کنند. وسط آن مجری اعلام میکند که نیروهای امنیتی پیکر شجریان را دزدیده‌اند و هنوز کسی نمیداند کجاست و خواست که جمعیت منتظر بماند.

شبکه‌ی دوی تلویزیون ایران ناگهان شروع به پخش بی‌وقفه‌ی کنسرتهای شجریان کرده است. با وجود سکوت خبری مطلق دیگر شبکه‌های صداوسیما این اقدام تعجب‌ بسیار انگیخته است.

میرحسین موسوی در توییتی اعلام کرده که تا ساعاتی دیگر پیامی ویدیویی به مردم خواهد فرستاد و از آنان خواسته خیابان‌ها را ترک نکنند.

عکسهایی از حضور روحانی، خاتمی، ناطق نوری، و حسن خمینی در کنار هم و بدون عمامه در میدان تجریش منتشر شده است.

دقایقی پس از خبر پیام ویدیوی آتی میرحسین موسوی، شبکه‌ی اینترنشنال زیرنویس کرد که تا ساعاتی دیگر مصاحبه‌ای را با رضا پهلوی بطور زنده پخش خواهد کرد.

رفت و آمد پیاپی چند هلی‌کوپتر به جموعه‌ی بیت رهبری و ریاست جمهوری توجه برانگیخته است. میان مردم شایع است که مقصد هلی‌کوپترها فرودگاه مهرآباد بوده است.

بی.بی.سی مصاحبه‌‌ی چند دقیقه پیش شبکه خبر را با باقر قالیباف معاون اول رییس جمهور پخش کرده که در آن قالیباف ضمن تسلیت بخاطر درگدشت شجریان اعلام کرده که مراسم به خاک‌سپاری شجریان بخاطر ازدحام فراوان فردا در حرم عبدالعظیم انجام می‌شود و از مردم خواسته خیابان‌ها را ترک کنند.

فصل چهارم

شبکه دو آزاد شد—کارمندان و مدیران حامی جنبش کنترل پخش شبکه‌ی دو در‌میدان آرژانتین را بدست گرفته‌اند. پخش مکرر پیام موسوی و نشست خبری‌اش در پاریس از این شبکه‌ و زیرنویسش از اخبار تازه شگفتی همه را برانگیخته و موجب افزایش جمعیت در محله‌ها و خیابانها شده.

روحانی، خاتمی، ناطق نوری، و حسن خمینی در بیانیه‌ای کوتاه از پیام موسوی حمایت کرده و با هشدار درباره‌ی احتمال کودتا از مردم و بدنه‌ی ادارات و سازمانهای دولتی خواستند با امکانات لجستیک خود به مردم کمک کنند تا در خیابانها بمانند.

جمعیت اطراف صداو سیما با دخالت نیروهای ضدشورش و گاز اشک آور پراکنده شده است، اما تمام خیابانهای حوالی میدان فاطمی، ولی عصر، فلسطین مملو از جمعیت است. مردم کل پارک لاله را اشغال کرده‌اند.

بی‌بی‌سی میگوید دانشگاه تهران و امیرکبیر که با پلیس ضد شورش محافظت میشدند با وجود پاره‌ای درگیری و تیراندازی به تسخیر مردم درآمده است و عده‌ی زیادی در آن پناه گرفته‌اند.

زیرنویس شبکه‌ی دو از احتمال حمله‌ی های نیروهای ویژه به این شبکه خبر داده و از مردم کمک خواسته است. صدای تیراندازی پراکنده در اطراف این شبکه شنیده میشود. لوگوی این شبکه از ساعاتی پیش به رنگ سبز درآمده.

پخش مستقیم لیگ فوتبال «جزیره» (همان بریتانیا) از شبکه‌ی سه در ساعت هشت ون نیم شب قطع شد و پخش خبر ۲۰:۳۰ برای اولین بار ازین شبکه آغاز شد.

قالیباف، معاون رییس جمهور موقت، در مصاحبه با ۲۰:۳۰ اوضاع تهران را آرام و آماده‌ی توصیف کرد و هشدار داد که اگر کسانی دنبال فتنه‌ی جدیدی هستند بدانند که نظام به سختی ولی با تدبیر با سران آن برخورد خواهد کرد. جلیلی دبیر تازه‌ی شورای عالی امنیت ملی کنار او ایستاده بود.

رییس قوه‌ی قضاییه، ابراهیم رییسی در جلسه‌ی سران قضایی به سران فتنه‌ی جدید هشدار داد که صبر نظام حد مشخصی دارد و از مردم خواست حساب خود را از آنان جدا کنند.

خبر ۲۰:۳۰ گزارشی از تجمعی چندصدنفره‌ی امت حزب‌الله در بیرون شورای نگهبان پخش کرد و گفت که معترضان خواستار برخورد شورای نگهبان با خواص فتنه‌گری که در مجالس شورا و خبرگان حضور دارند شد.

۲۰:۳۰ در گزارش دیگری با ذوالقدر، سرپرست وزارت کشور، گفتگو کرد که خبر از آمادگی این وزارت برای برگزاری همزمان انتخابات مجلس و ریاست جمهوری طبق زمان‌بندی و روال پیش‌بینی‌شده می‌داد.

بی‌بی‌سی فارسی خبر از فراخوان صدها نفره‌ی گروهی از هنرمندان سینما، موسیقی، تجسمی، تئاتر، و شعر و ادبیات از مردم برای حضور در خیابان‌ها و بویژه میادیان انقلاب و آزادی خبر داد.

صدای تیراندازی ممتد از میدان آرژانتین شنیده می‌شود. خبرها حاکی از حمله‌ی نیروهای یگان ویژه‌ی سپاه به ساختمان این شبکه است. شایعات از کشته و زخمی شدن دهها نفر و بازداشت صدهانفر از کارکنان و تجمع‌کنندگان داغ است.

در حوالی نیمه‌شب، شبکه‌ی دوی سیما به پخش برنامه‌های عادی خود بازگشت و زیرنویس آن که در چند روز اخیر به شدت جنجالی شده بود قطع شد.

صبح خبرگزاری فارس از جلسه‌ی آتی شورای نگهبان برای بررسی صلاحیت حسن روحانی برای عضویت در مجلس خبرگان خبر داد. اما چند ساعت بعد خبر را برداشت.

دهها هزار نفر از معترضان شب گذشته را در چادرهای کوچک در میادین آزادی و انقلاب و پارک لالله و دانشگاه تهران سپری کردند. امشب تعداد معترضان پس از بیانیه‌ی دیشب هنرمندان بیشتر خواهد شد.

آشپزخانه‌های دانشگاههای شریف و تهران و امیرکبیر تحت کنترل دانشجویان جنبش و با تمام ظرفیت در حال پخت غذا برای دهها هزار معترضی هستند که در خیابانها تحصن کرده‌اند.

گیرنده‌ی موج کوتاه رادیویی در مغازه‌ها تقریبا نایاب شده است. اما شایع است که محموله‌ی بزرگی از رادیوهای ارزان قیمت چینی در راه است.

رادیو فریاد از ابتدای راه اندازی مرتب از مردم میخواهد که برای متحصنین چادر و پتو و کیسه خواب بفرستند و خود نیز به آنان بپیوندند. بطور مستمر هم آلبومهای چاووش را پخش می‌کند و مابین آن مصاحبه‌ها و پیامهای ویدیوی موسوی را.

با توجه به قطعی کامل دیتا روی شبکه‌ی موبایل، رادیوی موج کوتاهی در مرکز تهران به نام «رادیو فریاد» براه افتاده است که تحولات جنبش را پوشش می‌دهد. هنوز مشخص نیست فرستنده‌ی این رادیو کجاست.

تسنیم و فارس در خبری فوری از حضور آیت الله خامنه‌ای در نماز جمعه‌‌ی این هفته در مشهد خبر داده‌اند. همزمان، دبیرخانه‌ی مجلس خبرگان فراخوانی برای تجمعی بزرگ در میدان انقلاب تهران پس از نماز جمعه داده است.

فروغی، قایم مقام صداوسیما، در مصاحبه‌ای با خبر ۲۰:۳۰ گفت که پخش شبکه‌ی دو توسط دشمن هک شده بود وگزارشهای مربوط به شورش داخلی در اول هفته و حمله‌ی خونین نیروهای ویژه برای پس گرفتن این شبکه را دروغ انگلیسی خواند.

گزارشهایی از حضور فراینده و انبوه نیروهای یگان ویژه‌ی سپاه در حوالی میدان انقلاب از نیمه شب می‌رسد. احتمال هجوم گسترده به هزاران نفر از متحصنان درین محدوده هست.

رادیو فریاد خبر داده که قالیباف، معاون رییس جمهور موقت، شخصا با ماسک و کلاه در اطراف میدان انقلاب حضور دارد.

بخشی از متحصنان از میدان انقلاب و پارک لاله به سوی دانشگاه تهران و بخشی دیگر به سرعت به سمت میدان آزادی در حال حرکتند.

دانشجویان زنجیره‌ای انسانی و چند لایه از داخل در کنار دیوارها و نرده‌های اطراف دانشگاه‌های تهران و امیرکبیر و شریف درست کرده‌اند تا از هجوم احتمالی یگان ویژه به داخل جلوگیری کنند.

از ساعاتی پیش پلیس تمام ون‌های درحال تردد در مرکز تهران را به ظن اینکه فرستنده‌ی رادیوی موج کوتاه فریاد هستند متوقف و بازرسی می‌کند. ولی این رادیو کماکان درحال پخش است.

گروهی از متحصنانی که با وجود احتمال حمله‌ی یگان ویژه در میدان انقلاب مانده‌اند شروع به سینه‌زنی و خواندن اشعاری درباره‌ی عاشورا و امام سوم شیعیان کرده‌اند.

گروهی جوان با ظاهر حزب‌الهی و پوششی سفید مانند کفن به همراه یک وانت و بلندگوهای بزرگ به میدان انقلاب رسیده‌اند. یک مداح حرفه‌ای در میان آنان حاضران را به سینه‌زنی و همراهی با نوحه‌خوانی عاشورایی‌اش فرا می‌خواند.

جمعیتی که در حال پراکنده شدن از میدان انقلاب بود دوباره منسجم شده و آرام آرام در حال عزاداری و سینه‌زنی است. زنان و مردان کنار هم سینه می‌زنند و می‌خوانند «صبح فردا بدنش زیر سم اسبان است، مکن ای صبح طلوع.»

در حدود ساعت دو و نیم بامداد، بلندگوهای ماشینهای زرهی سیاه یگان ویژه که محدوده‌ی میدان انقلاب را محاصره کرده‌اند از مردم می‌خواهند که میدان را ترک کنند، وگرنه مسوول عواقبش هستند. اما جمعیت در حال عزاداری اهمیتی به آنان نمی‌دهد.

در حدود ساعت سه نیروهای یگان ویژه از اطراف میدان انقلاب دور شده و ظاهرا عقب نشسته اند. شاهدان می‌گویند از حجم آنها نیز کاسته شده و با اتوبوسهای مخصوصشان محل را ترک کرده‌اند.

فوری: پخش رادیو فریاد از دقایقی پیش قطع شده است.

نیویورک تایمز گزارش داده که ساعت ۵ صبح، ده‌ها تن از نیروهای یگان ویژه‌ی سپاه، دو ساعت پس از عقب نشینی نیروها از اطراف میدان انقلاب، از هوا با هلی کوپتر وارد دانشگاه‌های تهران و امیرکبیر  شده و با کشتن چندین دانشجوی غیرمسلح مساجد این دانشگاه‌ها را اشغال کردند.

گزارش به نقل از یک منبع آگاه خبر داده که بسیج در زیر زمین این مساجد هزاران اسلحه و لوازم ضدشورش بطور مخفیانه انبار کرده بوده و مقامات امنیتی نگران دست یافتن معترضان به این انبارها بوده و درنتیجه وارد عمل شده‌اند.

گزارش به نقل از شاهدان، تعداد کشته‌ها را در حدود ۱۸ نفر تخمین زده است و گفته که جسدهای دانشجویان در درمانگاه‌های این دو دانشگاه نگهداری می‌شود. 

بی.بی.سی فارسی فهرستی از اسامی و عکسهای کشته‌شدگان حمله‌ی صبح به دانشگاه‌های منتشر کرده است.

نیروهای یگان ویژه درهای مساجد دانشگاه‌های امیرکبیر و تهران را با جوش دادن میله‌های آهنی مسدود و در بیرون از آن موانعی برای جلوگیری از ورود دانشجویان به داخل ایجاد کرده‌اند. چند تک تیرانداز نیز در پشت بام این دو مسجد دیده شده‌اند که از بالا از آن مراقبت می‌کنند. 

میرحسین موسوی در چند توییت از دانشجویان و مردم خواسته که باوجود خشونت عریان نیروهای امنیتی، به دنبال سلاح و خشونت نباشند و تاکید کرده که «هیچ سلاحی قویتر از حضور انبوه تن‌های زنان و مردان نیست» و از تمام مردم خواهش کرده به معترضان بپیوندند.

قالیباف، معاون اول عارف، رییس جمهور موقت، در خبر ساعت ۱۴ در شبکه‌ی یک حضور یافت و تهران را آرام و امن توصیف کرد و بدون اشاره به حمله‌ی بامداد گفت که متاسفانه چند دانشجو در تهران در اثر انفجار مشکوک کپسولهای گاز آشپزخانه کشته شده‌اند. او مردم را به انتخابات پرشور فراخواند.

دو هفته پس از قطع اینترنت موبایل در سراسر کشور و قطع کامل دیتا روی شبکه‌ی موبایل در تهران، سرعت اینترنت جهانی خانگی در سراسر کشور کاهش شدید یافته. صرامی، سرپرست وزارت ارتباطات، اعلام کرده که دلیل آن قطع شدن کابلهای فیبر نوری در خلیج فارس در برخورد کشتیها با آنهاست. 

فارس به نقل از اینستاگرام شهاب حسینی و با گذاشتن عکسی از او در فیلم گوزنها خبر از بازگشت بهروز وثوقی در روزهای آینده به ایران داده. تسنیم، در مقاله‌ای به قلم سعید مستغاثی به ستایش از فیلم گوزنها پرداخته و بهروز وثوقی را یک انقلابی اصیل توصیف کرده.

احسان محمد حسنی، سرپرست وزارت ارشاد، در گفتکوی ویژه‌ی خبری شبکه دو خبر از یک جشنواره‌ی موسیقی خیابانی یک هفته‌ای در سراسر ایران در آستانه‌ی انتخابات هفته‌ی آینده با شرکت چند ستاره‌ی برون مرزی خبر داد. 

[ادامه دارد…]